Vznik farskej charity

22. apríla 2021 sme na výzvu a s pomocou Diecéznej charity v Žiline (a za účasti dvoch pracovníkov Diecéznej charity), ustanovili Farskú charitu (FCH).

Ako pomáha farská charita?

Jej činnosť bude spočívať v:

1. organizácii potravinových a iných zbierok (napr. zbierka šk. potrieb a podobne) pre núdzne rodiny vo farnosti alebo aj pre iné charitatívne organizácie v diecéze (napr. pre Diecéznu charitu),
  2. pomoci farníkom v núdzi.

Čo robíme

• Naša farnosť sa cez novozniknutú Farskú charitu (FCH) zapojila aj do projektu nadácie EPH – pomoc rodinám v núdzi. Od vzniku Farskej charity sme nákupom potravín alebo drogérie pomohli trom núdznym rodinám s malými deťmi. Podrobnejšie o projekte si môžete prečítať na stránke diecéznej charity:  https://www.charitaza.sk/aktuality-clanky-2/materialna-pomoc-rodinam-v-spolupraci-s-nadaciou-eph/
  • Farská charita súčasne v spolupráci s miestnou ambulanciou začala prispievať každý mesiac na zakúpenie liekov pre vybraných dôchodcov, ktorým dôchodky nestačia na zakúpenie všetkých predpísaných liekov (o príjemcovi pomoci rozhoduje ambulancia).
  • Diecézna charita Žilina aj v tomto roku organizuje každoročnú Zbierku školských pomôcok. Šk. pomôckami, vrátane starších ale zachovalých notebookov a tabletov, pomôžete deťom zo sociálne slabších a mnohodetných rodín. Zberné miesta nájdete na stránke www.charitaza.skŠk. pomôcky môžete do 15. septembra odovzdať aj na našom Farskom úrade alebo v kostole (v sakristii). Viac info nájdete na stránke https://www.charitaza.sk/aktuality-clanky-2/zbierka-skolskych-pomocok-3/

Ako môžete pomôcť vy?

• finančne: Činnosť Farskej charity a núdznych v našej obci môžete podporiť či už priamo milodarom, ktorý odovzdáte členom Farskej charity (alebo na fare), alebo v kostole milodarom do pokladničiek vzadu v kostole (pri Sedembolestnej P. Márii alebo na druhej strane za spovednicou pri regáli na knihy a bezplatné časopisy), taktiež cez farský účet, uvedený na hlavnej stránke naspodku (do poznámky treba uviesť: Farská charita, alebo: Pre núdznych farnosti).
  • doporučením núzdneho: V prípade, že sa stretnete vo farnosti s prípadom nejakej formy veľkej núdze (nielen materiálnej), môžete dať tip pre pomoc takejto rodine alebo dôchodcovi, príp. inému núdznemu, priamo členom FCH, alebo vhodiť list s týmto tipom do poštovej schránky na fare.
Naskenovaním QR kódu Vám predvyplní IBAN v bankovej aplikácii.

Za každú pomoc ďakujeme.

Informácie nájdete tiež v dokumente: Farská-charita.doc