Farnosť v dejinách
(Spracované podľa: Veľké Rovné v dejinách – Teodor Ferko)
Prvý kostolík a fara
Prvý kostol vo Veľkom Rovnom bol drevený niekedy okolo roku 1700 v miestnej časti Horevsie. Farský úrad bol zriadený až v roku 1774, predtým bola obec filiálkou. Roku 1792 bol vo farskej budove (foto) zriadený druhý stánok Slovenského učeného tovarišstva (foto).
Zakladateľ chrámu
Zakladateľom bol vtedajší zemepán knieža Pavol Anton Eszterházy a jeho manželka kňažná Anna Eszterházyová rodená Visconti – Lunati. Preto je aj na veži na kríži polmesiac (foto), lebo tento bol v erbe Eszterházyovcov.
Chrám
Barokový rímskokatolícky kostol sv. Michala Archanjela sa nachádza v strede obce. Stavať sa začal 8. mája 1753 a dokončený bol v roku 1755. Roku 1902 bola pristavená svätyňa (11,5 m) aj s oboma sakristiami. Celý chrám má dĺžku cca 45 m. Vysviacka nového renovovaného chrámu sa konala 5. októbra 1902. Dnešnú podobu kostol nadobudol po mnohých rekonštrukciách – obnova chrámovej maľby, rekonštrukcia strešnej krytiny, nová fasáda chrámu z čias pôsobenia farára dp. Michala Kopeckého (2001-2009) (foto kostola zvonku: https://www.clovekavira.cz/detail-galerie/0f9476a8-e270-4d37-86d3-d3243646c6fa).
Kostol
Na hlavnom oltári (foto) je vyobrazený patrón chrámu – sv. Michal Archanjel. Smerom k bočným oltárom sa nachádzajú sochy sv. Petra a Pavla ako tiež Panny Márie a Pána Ježiša. Na klenbe v chrámovej lodi je otvorené nebo s korunováciou Panny Márie. Pred kostolom sú sochy našich vierozvestcov sv. Cyrila a Metoda z roku 1948 od olomouckého sochára a pred bránou kostola dva pamätníky. Vo farskej záhrade je kultúrna pamiatka – kamenné súsošie sv. Anny s malou P. Máriou z roku 1760 (foto).
Zvony
Až do prvej svetovej vojny viseli v kostolnej veži tri zvony. Počas prvej svetovej vojny skonfiškovali z kostolnej veže dva zvony. Zachoval sa len zvon z roku 1763 s hmotnosťou 396 kg zasvätený sv. Michalovi Archanjelovi. V roku 1926 počas pôsobenia farára Ernesta Kosca boli zadovážené tri nové zvony, ktoré posvätil nitriansky biskup Karol Kmeťko v nedeľu 23. mája 1926. Zvony poháňajú elektromotory z r. 1975, ktoré by mali byť v blízkej dobe nahradené novými. Zvony sú zavesené v trojpoľovej oceľovej zvonovej stolici. Majú padajúce reverzné srdcia. V súčasnosti sa vo veži okrem spomenutých štyroch zvonov (v ľudovej , resp. „kostolníckej“ reči nazývané „Hrubý“, lebo má „najhrubší“ zvuk, teda je to najväčší zvon, „Odfarný“, stredný zvon, ktorý je umiestnený ako prvý „od fary“, „Gangál“ alebo „malý“ zvon, a najmenší zvon „Cengál“, resp. „umieráčik“) nachádzajú ešte dva malé zvony, hodinové, zadovážené dp. Radoslavom Gazdíkom v roku 2010 v súvislosti s nainštalovaním automatických vežových hodín. Zvony vo Veľkom Rovnom
Kaplnky
Mnoho miest, kde sa veriaci spoločne zúčastňujú na modlitbách sú kaplnky, ktoré sú zasvätené najmä Panne Márii a tiež kríže umiestnené na chotároch i po celej farnosti.
Ostrice
Pre veriacich zo sídliska je postavená kaplnka Nepoškvrneného počatia Panny Márie (foto). Stavba začala v máji roku 2000. Prvú sv. omšu tu odslúžil a zároveň kaplnku posvätil J. E. Mons. František Rábek 17. septembra jubilejného roku 2000, v deň vysluhovania sviatosti birmovania vo farnosti. Súčasťou kaplnky je od augusta 2002 aj zvonica.
Ústredie
Oproti kostolu je kaplnka Sedembolestnej Panny Márie (foto) postavená v roku 1831. Socha Sedembolestnej Panny Márie je vytesaná z jedného kusa kameňa. Kaplnka je postavená na mieste sochy sv. Jána, ktorá bola nešťastnou náhodou zničená pri manipulácii s veľkými kusmi dreva.
Rimanovice
V miestnej časti Rimanovice sú dve kaplnky zasvätené Lurdskej Panne Márii. Staršia z roku 1904 (foto) bola postavená s úmyslom poďakovania, že sa pred požiarom podarilo niečo zachrániť.
Bližšie k centru obce postavili v roku 1969 kaplnku Lurdskej Panny Márie (foto), ktorú posvätil vdp. Rudolf Dančík.
Horevsie
„Horevsie pod Húbečku“ – tak v našej farnosti voláme miesto, kde je postavená kaplnka zasvätená Nepoškvrnenému Srdcu Panny Márie (foto). Stavba sa začala v auguste a už 4. októbra 1992 túto kaplnku posvätil vdp. Pavol Kalabus, ktorý 19. júna 1994 posvätil aj zvon.
Záblatie
Na Záblatí roku 1882 postavila Veronika Kocincová (rod. Džavíková) kaplnku (foto) na česť blahoslavenej P. Márie a za záchranu svojho manžela. Kaplnku renovovali veriaci z Veľkého Rovného a osady Záblatie v roku 1975. Vo vnútri je socha Sedembolestnej P. Márie (foto), kaplnka má aj zvon.
https://zilina-gallery.sk/picture.php?/53059/search/5094
Soľné – Dolinky
Kaplnka Panny Márie ustavičnej pomoci bola postavená v 19. storočí. Má štvorcový pôdorys s pruskou klenbou. Prešla viacerými postupnými opravami. Nachádza sa vo Veľkom Rovnom časť Ivor – nad Dolinkami a súčasne pod vyhliadkovou vežou Zarúbaná Kýčera. (884 m n.m.) V minulosti slúžila ako útočište pre pocestných a osadníkov z osady Dolinky a Soľné, ktorí okolo nej prechádzali. V súčasnej dobe je vyhľadávanou turistickou zástavkou pre domácich a turistov. Každoročne (v máji) sa na tomto mieste koná výročná svätá omša.
» Ak máte možnosť a ste ochotní poskytnúť informácie aj o ostatných kaplnkách, kontaktujte nás.
Kríže vo farnosti
Na mnohých miestach v našej farnosti sú umiestnené kríže. V každej miestnej časti, aj viacero. Veriaci sa pri nich stretávajú na modlitbách, veď kríž je znakom spásy. Na Obecnom úrade možno na požiadanie dostať publikáciu o ľudovej votívnej (náboženskej) architektúre v obci.
Najvýznamnejším krížom vo farnosti je pieskovcový kríž (Kalvária) na cintoríne postavený v r. 1952 (vytvoril sochár Jan Jeništa z Bystřice pod Hostýnem), obnovený v r. 2024 (zreštauroval ho p. Ľubomír Vavruš zo Slavnice pri Bolešove). Pieskovec je krehký materiál a v dôsledku viacerých požiarov kríža vzniknutých zo sviečok kladených okolo kríža najmä na Dušičky ako aj v dôsledku nevhodných náterov kríža (farba musí byť vodopriepustná, nie olejová) kríž na jeseň r. 2022 praskol, ale našťastie sa nezlomil. S pomocou obce a p. Michala Michnu bol kríž najprv podopretý a ohradený a následne vo februári r. 2023 zdemontovaný a odvezený na zreštaurovanie do Slavnice. Na svoje miesto sa vrátil na jar roku 2024. Následne začala oprava starej (už nevyužívanej) márnice (opravil p. Michal Michna z Ivora so spoločníkmi).
https://www.clovekavira.cz/detail-galerie/1f85f58b-d557-44b7-a7a6-a214a8b59892